Dagen startede stille og roligt med morgenmad i den hyggelige spisesal på vores gamle engelsk inspireret hotel.
Herefter blev der pakke sammen og bilen kørt ud på dagens eventyr. Første stop var den flotte og hyggelige strand i Chatham, incl. det lokale fyrtårn. Området er bare rigtig hyggeligt med de feriehuse i deres meget specielle beklædning (små stykker træ der er helt gråt). Alt er flot og velholdt. Vejret var for en gangs skyld super godt med blå himmel og ca. 22 grader. Desværre var det også blæst lidt op.
Efter den tur var det tid til at køre over på modsatte kyst, til byen Barnstable og et af vores næste højdepunkter. Billetterne var købt og betalt hos whales.net så vi skulle bare vente på klokken blev 13.30 og afgang med vores hurtige båd.
Blæsten gjorde at turen til tider blev noget af en gyngetur. Ingen af os havde problemer, men der var flere der måtte opleve turen mere med hovedet nedad og en del opkast.
Det tog ca 60 min. at komme fra havnen ud til området med hvalerne, Vi sejlede meget hurtigt så der var vind i håret.
Da vi kom frem blev vi ikke skuffet. Efter nogle minutter dukkede først en op og så en til. Alle skyndte sig til den ene side af båden. Men inden længe var der pukkelhvaler overalt, hele både rundt, så der var masser af plads til at se hvaler. På et tidspunkt talte vores guide mellem 15 og 20 hvaler omkring båden.
I 1 1/2 time lå vi med hvaler omkring os… det var helt fantastisk. og vi har vel mere 300 billeder med hjem af hvaler og vand 🙂
Herefter gik turen tilbage til haven. Vi fik aftensmad på haven, fish and chips samt lobster rolls. Nu tilbage til vores hyggelige hotel, en tur i poolen og så gøre klar til vores sidste stop NEW YORK.
I morgen bliver bilen afleveret og så skal de sidste kilometer traves ud af benene i 5 dage.









Hej alle fire !
Tak for jeres skønne fortællinger og fotos af jeres fantastiske tur som i ikke kan miste det sidder helt ind i hjerte og sind sådan har vi det med vores fantastiske ture . Vi er rigtig glade nu hvor vi fik Jane med hjem Torsdag eftermiddag og det går efter omstændighederne rigtig fint Jane skal bare tage det stille og roligt . Fortsat god tur knus kram fra os Jane , Morfar og Mormor ???????